Pszczoły

Matka pszczela zwana królową, trutnie i pszczoły robotnice to skład rodziny pszczelej w jednym ulu, roju. Budują plastry złożone z komórek w kształcie sześcianów, ułożonych skośnie.
Królowa i pszczoła robotnica powstaje z takiego samego jaja zaplemnionego złożonego przez matkę pszczelą. Jajo na przyszłą królową składane jest do komórki ułożonej pionowo w dół, natomiast jajo na przyszłą robotnicę składane jest do komórki ułożonej skośnie. I tu jest fenomen pszczół – larwa wylęgnięta jest taka sama, lecz dostarczane pożywienie dla każdej jest inne. Larwa królowej jest lepiej odżywiana otrzymuje cały czas mleczko do chwili zasklepienia. Szybciej rośnie, jest większa i dłuższa, zdolna do kopulacji, może składać jajeczka, szybciej bo już po 16 dniach wygryza się z komórki.

Ramka z pszczołami

Ramka z pszczołami

Larwa pszczoły robotnicy jest gorzej odżywiana, początkowo otrzymuje mleczko, później papkę pierzgi z miodem, jest mała, narządy rozrodcze ma nierozwinięte, później się wygryza dopiero po 21 dniach.
Truteń to osobnik męski, powstaje z jaja niezapłodnionego. Jest to następny fenomen pszczół. Komórka trutowa jest większa. Królowa przed złożeniem jaja sprawdza każdą komórkę, jeżeli spotka większą to w czasie składania jaja nie uwalniają się plemniki i jajo jest niezapłodnione. Truteń jest największy, cały czas jest karmiony i pielęgnowany przez robotnice, może wchodzić do innych uli, sam nie pobiera pokarmu. Lecz życie jego jest krótkie. W czasie kopulacji z królową, wyrywają mu się narządy i ginie. Pod koniec lata trutnie są już pszczołom niepotrzebne, toteż aby się ich pozbyć pszczoły ich nie karmią. Trutnie giną śmiercią głodową. Często widać jak osłabionego trutnia chwytają dwie pszczoły unoszą, odfruwają daleko od ula i wyrzucają. Tak kończą, krótkie lecz dostojne pełne szacunku i uznania, beztroskie życie.
Królowa żyje kilka lat. Kopuluje z kilkoma trutniami. Zasobność zbiorniczka nasiennego wystarcza jej na kilka lat. W czasie składania jaja uwalnia się ok. 10 plemników, jeden tylko zapładnia jajo. Rocznie składa kilkadziesiąt tysięcy jaj. W sezonie maj, czerwiec dziennie może składać ok. 2 tys. jaj, więcej niż waży sama. Cały czas jest pielęgnowana i odżywiana przez pszczoły.
Pszczoły robotnice mają szeroki zakres czynności. Ich życie to ciągła praca: karmienie potomstwa, czyszczenie ula, budowa plastrów, zbieranie nektaru, produkcja miodu, zbieranie pyłków kwiatowych, zbieranie kitu, obrona gniazda przed osami, szerszeniami, obcymi pszczołami, odparowanie nadmiaru wody z nektaru, oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Robotnica w sezonie żyje ok. 30 dni, zależy to od intensywności prac. Najdłuższe życie to kilka miesięcy w okresie od jesieni do wiosny.
Pszczoły się roją, jest to podział gniazda – powstaje nowa rodzina .
FILMY Z MOJEJ PASIEKI
rójka http://youtu.be/cUjLnJt9ABI
pszczoły wiosną http://youtu.be/GAaseXA–hc

3.67 avg. rating (74% score) - 6 votes