Miód
Miód prosto z pasieki w Powierciu gmina Koło
Miód naturalna żywność wytworzona przez pszczoły.
– Miód lipowy
– Miód wielokwiatowy
– Miód akacjowy
– Miód faceliowy
– Miód rzepakowy
Miód od tysięcy lat produkują pszczoły. Muszą się wiele napracować by z kropelek nektaru wydzielanego przez kwiaty wytworzyć ten wspaniały produkt – miód. Od tysięcy lat znane są właściwości odżywcze i lecznicze tego produktu. Miód zachowuje swoje wartości nawet kilka lat. Pszczoły potrafią go tak wytworzyć, że niepotrzebne są żadne zabiegi konserwujące. Już nie tak dawno, kilkadziesiąt lat temu, pszczoły mogły żyć bez pomocy człowieka. Obecnie muszą być pod opieką pszczelarza – jest to skutek wszechstronnego niszczącego przyrodę działania człowieka. Należy pamiętać o tym że pszczoły zapylają 85 % roślin, a bez zapylania nie ma owocowania, roślinność ginie.
Pasiekę prowadzę wspólnie z żoną, pozyskujemy głównie miód. Warunki przyrodnicze sprawiają, że pozyskujemy bardzo dobre miody wielokwiatowe, akacjowe i lipowe. Technologia gospodarki pasiecznej pozwala, że miód jest bardzo długo pod opieką pszczół, powoduje to, że miód jest najwyższej jakości.
Pasieka zlokalizowana jest 34 km od miasta Konin, w gminie Koło.
Miód wytworzony jest przez pszczoły z nektaru kwiatów. Kwiaty wydzielając nektar wabią pszczoły. Każdy żywy organizm, rośliny także, dążą do rozmnażania. Czas kwitnienia to okres godów roślinności. Wspaniałymi kolorami, zapachem,wydzielanym nektarem przyciągają pszczoły. W czasie pobierania nektaru pyłki kwiatowe przylepiają się do nóżek, skrzydełek, główki, i tak mimo chodem pszczoła roznosi pyłki, zapyla kwiat. Nektar pobiera do specjalnego zbiorniczka zwanego wolem miodowym i zanosi do ula. Tutaj składowany jest do komórek, przechodzi okres dojrzewania. Pszczoły dokonują przeróbki, wzbogacają w enzymy, odparowują nadmiar wody. Następuje cykl przemian chemicznych w wyniku których powstają cukry proste glukoza i fruktoza, oraz właściwości antybiotyczne miodu. Pszczoły ciągle go przenoszą z miejsca na miejsce, jeżeli stwierdzą że miód jest gotowy, zasklepiają komórki woskiem. Miód wtedy gotowy jest do przechowywania.
Dlaczego pszczoły produkują miód? Miód pszczoły produkują na własne potrzeby, gdyż jest dla nich pokarmem. A że są bardzo pracowite, zaradne i przewidujące, toteż gromadzą tyle ile mają sił, by było na zapas i jak najwięcej.
Świat roślin i pszczół jest piękny i zasobny w pokarm dla człowieka. Wiele milionów lat temu człowiek odkrył że miód jest bardzo pożywny i zdrowy. Toteż korzysta z tych zapasów, w zamian troskliwie się nimi opiekuje, stwarza jak najlepsze warunki.